MARTINŮ STRINGS PRAGUE                                                                                                                           Dvanáctičlenný smyčcový soubor navazuje na tradici české smyčcové kultury, která se vždy vyznačovala, kromě tradiční muzikality, také zpěvností a slovanským zvukem. Martinů Strings Prague tvoří vynikající hráči mladší střední generace se zkušenostmi získanými jak na sólové dráze, tak v nejlepších českých orchestrech či komorních uskupeních. Zakladatelem a uměleckým vedoucím souboru je houslista Jaroslav Šonský, zkušený sólový i komorní hráč a hudební manažer. Vzorem pro Martinů Strings Prague se stal Český komorní orchestr založený legendárním dirigentem Václavem Talichem a jeho nástupcem Josefem Vlachem. Životní pouť Josefa Vlacha se zakončila právě ve švédském Norrköpingu, kde působí i Jaroslav Šonský.

Ve Švédsku, (po úvodním pražském koncertě ve Španělské synagoze) se také uskutečnilo první a hned velmi kritikou i veřejností oceňované turné Martinů Strings Prague. Soubor v roce 2014 absolvoval také velice úspěšné turné na Slovensku a v Maďarsku k Roku české hudby. V roce 2015 byly jak odbornou veřejností, tak publikem výrazně oceněny jeho pražské koncerty zaměřené na hudbu severských romantických autorů (ve spolupráci se Švédskou a Dánskou ambasádou) a také koncert s premiérovým uvedením skladeb španělského skladatele J. Rodriga a dále cyklu Dvořákových Biblických písní v úpravě pro smyčce a zpěv. Na Slovensko je soubor zván opakovaně (turné 2016). V roce 2017 vystoupí mj. na pražském festivalu zasvěceném skladateli Bohuslavu Martinů, jehož jméno má soubor ve svém názvu. V roce 2018 ve švýcarské Ženevě přednese slavnostní program v OSN ke 100. výročí vzniku moderní České republiky. V Praze má od roku 2015 zázemí v barokním sále dominikánského kláštera u sv. Jiljí poblíž Staroměstského náměstí, kde se prezentuje dramaturgicky unikátními koncerty s mezinárodním přesahem. Koncerty Martinů Strings Prague se vyznačují vždy zajímavou dramaturgií, vysokou posluchačskou atraktivitou a zároveň nejvyšší uměleckou náročností.


I. housle:

Martin Tupý,  Radka Preislerová,  Dagmar Virtová, Jaroslav Šonský,     


II. housle: 

Tomáš Prosek,  Petra Böhm, Tatiana Imenová                     


Viola:                                  

Martha Špelinová,  Mikoláš Čech                   


Violoncello:                                   

Štěpánka Kutmanová,  Simona Hečová                     


Kontrabas:                                 

Jan Smažík                     ....Dokonalá souhra orchestru i výkony všech hráčů jsou obdivuhodné. Dokonalý zážitek - pěkná a zajímavá hudba v krásném prostředí. Nepamatuji se, že bych někdy slyšel koncert pro sólový kontrabas. 

Koncert v Praze, v dominikánském refektáři v cyklu Hudba bez hranic, 2017 

Petr Kubánek, dříve hudební redaktor České televize”Smyčcový soubor založil a vede houslista Jaroslav Šonský, žijící ve Švédsku, který je mj. nositelem ocenění Ministerstva zahraničních věcí ČR Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky a její kultury v zahraničí, a kterého jsme měli možnost už několikrát poznat i tady jako vynikajícího sólistu a komorního hráče.V Martinů Strings Prague se sešli na stejnou notu naladění skvělí hráči, kteří dokáží plně využít výhod tak výsostně komorního obsazení a společně snad i dýchají….. Orchestr navíc hraje ve stoje, což mu umožňuje vstřícnější souhru a málem sólové výkony. Nejen tím, ale i intenzitou záběru a ponoru do interpretovaného díla tak připomíná i slavný Warchalův Slovenský komorní orchestr. Jednotné frázování a perfektní intonace spolu se zanícením pro hru a vytváření kompaktního a přitom komorně průzračného zvuku charakterizovalo celý dramaturgicky náročný večer. V jeho rámci znělo Allegro z Schubertova Kvartetu Smrt a dívka v Mahlerově úpravě pro smyčcový orchestr, Barberovo Adagio pro smyčce a závěrem Šostakovičova Komorní symfonie op.110, věnovaná obětem 2.světové války, dílo obdivuhodné hloubky a působnosti, které nezůstali Martinů Strings nic dlužni; naopak patřilo k vyvrcholení večera, po němž se vzápětí orchestr rozjel na turné do švédského Norrköpingu, Linköpingu a Stockholmu”.
Jana Vašatová 2013
Rozhlas č. 7/2013 Praha (Czech Republic)


Martinu Strings spelade skön musik vid lördagens konsert i Sankt Olai kyrka i Norrköping.
......
Mot de tunga orden ställdes musiken. Stråksymfonikerna Martinu Strings från Prag ledda av Norrköpingsviolinisten Jaroslav Sonsky gav en mycket uppskattad konsert. Schuberts stråkkvartett Döden och flickan av växlade mellan dansanta tongångar och mer dramatiska. Symfonikerna, knappt ett dussin stråkar, hade en osedvanligt mjuk ton konserten igenom. Pianosolisten Sylvaine Wiart medverkade i Debussys “Danses sacrée et profane” som hon inledde med brutna ackord, drömska och dröjande. Stråkarna mötte temat och snart blev det som en vågors lek vid stranden, skickligt spelat och samtidigt djupt berörande.Konserten avslutades med Sjostakovitj Kammarsymfoni opus 110 som kompositören tillägnade andra världskrigens offer. Detta sorgekväde gör omtag med hela och halva toner som klättrar uppför stegar men alltid vänder neråt. Genom signaler av flykt och fara hörs individuella röster som aldrig tystnar i ett verk som växer sig allt större.                        Martinu Strings i S:t Olai kyrka                                                                                            reportage den 28 januari 2013, Norrköping                                                                                Ann-Charlotte Sandelin  http://www.kultursidan.nu/?p=8808